Baharat Çeşitleri ve Fiyatları

Sofraların vazgeçilmezi olan baharatlar, yüzyıllardan bu yana yemeklerde doğal tatlandırıcılar olarak kullanılan, hem yemeklerde hem de kahvaltılıklarda tercih edilen ürünlerdir.

Sıralama seçin
Görünüm:
Toplam 23 ürün görüntüleniyor.

Türk yemek kültüründe baharatların yeri ve önemi oldukça fazladır. Mutfağımızda, özellikle hamur işlerinde, yemek ve salatalarda, balıklar ya da kahvaltılık ürünlerde kullanılan baharatlar, yemeğe karakter katan, damak zevkimize uygun hale getiren ürünlerdir. Tane tane, çiçek, yaprak ya da zor formunda üretilen baharatlar, içerdikleri lezzet verici aromalar sayesinde damak zevkinden ödün vermeyenlerin olmazsa olmazıdır. Bu anlamda baharat nedir sorusunun yanıtı, hem yemeklere enfes bir tat katan doğal lezzet, hem de sağlık açısından faydalı birer şifadır.

En çok tercih edilen baharat çeşitleri

Ülkemizde, yemeklerde en çok tercih edilen baharat çeşitleri arasında karabiber, kekik, isot, çörek otu, tarçın, safran, zencefil, sumak, zerdeçal, nane ve kimyon yer alıyor. Tohum ya da toz kıvamında kullanılan baharatlar, özenle toplanan bitkilerin çiçekleri kurutularak, el emeği ile sofranıza hazır hale getiriliyor. Bitki örtüsü ve tarımsal ürün açısından yüksek bir çeşitlilik içeren Güneydoğu’da, Gaziantep en çok sevilen baharatların üretildiği, kaliteli bir şekilde hazırlandığı ve sofranıza hazır hale getirildiği yerdir. Özellikle Güneydoğu bölgesinin en sevilen baharatı olan acı, kırmızı biber, pul biber ya da isot olarak sofralarda kullanıma hazır bir şekilde özenle paketlenmekte ve sitemizde sunulmaktadır.

Baharatların faydaları

Baharatlar, elde edildikleri bitkilerin özelliklerini de beraberinde getiren, doğal olarak her biri vücudumuz için farklı faydalar sunan özel besinlerdir. Baharatlar içinde, en çok tercih edilenlerden bazılarının faydalarını sıralarsak, baharatların insan sağlığı için ne kadar önemli olduğunu görebilirsiniz. Sevilen baharatlardan pul biber, içerdiği yüksek C vitamini ile doğal bir antibiyotiktir. Gaz giderici olarak da kullanılan pul biberler, tüketildiğinde diğer besinlerin mineral ve vitaminlerinin, mide tarafından emilimini artıran bir baharattır. Kanser hücrelerine karşı etkili olan pul biberler, antidepresan olarak da kullanılmaktadır. Tercih edilen diğer bir baharat türü olan tarçın, kan şekerini dengeleyen bir besindir ve diyabet hastaları için iyi gelmektedir. Hafızayı güçlendirici etkisi bulunan tarçınlar, kolesterol dengeleyici özelliğe de sahiptir. Zencefil ailesinden gelen bir baharat türü olan zerdeçal da faydalı baharatlar içindedir. Antioksidan ve antitümör özelliklerini barındıran bir baharat olan zerdeçal, alzheimer gibi hastalıklar için şifalı bir baharattır. Zerdeçal ayrıca, meme kanseri, kolon, prostat ve pankreas kanserine karşı da faydalı olan bir baharat çeşididir.

Baharat fiyatları

Gaziantep yöresel ürünlerini sunduğumuz online satış sitemizde, Gaziantep yöresinde geleneksel yöntemlere göre üretilen organik baharatların fiyatların çeşitlilik göstermektedir. Sitemizde yer alan tüm baharat ürünlerini, fiyatına göre sıralayabilirsiniz. Baharat fiyatları içinde bütçenize uygun olan, ucuz Antep baharatlarını listelemek isterseniz, ürünleri fiyatına göre sıralama seçeneğini kullanabilirsiniz. Hem sağlığınız için faydalı, hem de sofranızda eşsiz bir lezzet olacak Gaziantep baharat çeşitleri, mutlaka tatmanız, mutfağınızda tercih etmeniz gereken leziz ürünlerdir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.